هوشمندانه فکر کنید و درست زندگی کنید

علت بخار کردن شیشه ی دوجداره و راهکارهایی برای رفع آن
علت بخار کردن شیشه ی دوجداره و راهکارهایی برای رفع آن

اختلاف دمای داخلی و خارجی در زمستان سبب بخارزدگی شیشه می شود. امروزه بیشتر افراد از پنجره های دوجداره استفاده می کنند، زیرا شیشه های دوجداره موجب بهینه سازی در مصرف انرژی می شود. همزمان با شروع فصل سرما، پنجره هایی که دارای شیشه های تک جداره هستند بخار می کنند.

همانطور که اشاره کردیم، بخار در صورت وجود اختلاف دمای داخل و بیرون بوجود می آید. این اختلاف دما در پنجره های دوجداره، به دلیل استفاده از دو لایه شیشه ی جداگانه، نباید تاثیری روی شیشه های دوجداره داشته باشد.

البته ممکن است با وجود عایق بندی پنجره های دوجداره، منافذی در آن ها باقی بماند که باعث تخلیه گاز‌های تزریقی آرگون شود که در نتیجه ی آن، بخار و رطوبت به راحتی به میان جداره‌ها نفوذ می‌کند و ظاهر پنجره را بخار زده و کدر می‌سازد.

برای پیدا کردن مشکل، قبل از هر چیزی باید از محل وجود بخار روی شیشه اطمینان حاصل کنیم. بخار آب ممکن است روی جدار بیرونی، سطح داخلی و یا بین دو شیشه ی دوجداره بوجود بیاید.

بیشتر بدانید: نقش شیشه در پنجره های دوجداره upvc

ایجاد بخار در سطح بیرونی شیشه ی دوجداره

زمانی که در سطح بیرونی شیشه های دوجداره بخار تشکیل می شود، یعنی داخل ساختمان گرم و بیرون آن سرد است و بخار به همین دلیل تشکیل شده است. این موضوع ربطی به عایق بندی پنجره ندارد و فقط گاهی اوقات این پدیده بوجود می آید. لازم به ذکر است وجود و عدم وجود این بخار دلیلی بر عملکرد خوب یا غیرصحیح پنجره نیست.

ایجاد بخار در سطح داخلی شیشه ی دوجداره

در پنجره های تک جداره امکان وجود بخار در سطح داخلی شیشه وجود دارد و علت آن هم چیره شدن سرمای بیرون بر دمای شیشه است. اما اگر این بخار روی سطح داخلی شیشه بوجود بیاید، دلیل آن را می توان رطوبت بالا، تهویه ی ضعیف، اختلاف دمای بالای محیط داخلی با جداره ی داخلی شیشه و عملکرد نامناسب شیشه دوجداره دانست.

برای رفع بخار روی سطح داخلی شیشه، باید دمای خانه تنظیم شود و از تهویه ی مناسبی برخوردار باشد. همچنین با جا به جایی هوا و باز کردن پنجره ها می توان این بخار را رفع کرد.

ایجاد بخار بین دو شیشه ی دوجداره

تشکیل بخار بین دو شیشه دوجداره، یکی از دلایل مهم عدم کارکرد صحیح شیشه ی دوجداره است. کیفیت کم شیشه ی دوجداره، شکستگی نامحسوس آن هنگام نصب، تخلیه گاز آرگون از بین آن ها، عدم وجود رطوبت گیر در داخل اسپیسر، عدم مونتاژ صحیح شیشه ی دوجداره و عدم استفاده از چسب های مخصوص در تولید شیشه های دوجداره، از جمله دلایل بروز بخار بین دو شیشه در پنجره دوجداره می باشد.

برای از بین بردن بخار بین شیشه های دوجداره بهترین راهکار تعویض شیشه و استفاده از شیشه های با کیفیت است.

بیشتر بدانید: بهترین درب و پنجره دوجداره

راهکارهای از بین بردن بخار شیشه دوجداره

تا اینجا فهمیدیم که در صورتی که بین دو شیشه دوجداره بخار تشکیل شد، این امر نشان دهنده عدم کارکرد صحیح شیشه دوجداره است و باید شیشه تعویض گردد. در واقع بهترین راه برای از بین بردن بخار داخل شیشه دوجداره، تعویض کامل آن است.

از طرفی میدانیم هزینه ی تعویض شیشه های دوجداره بالا است، پس درصورتیکه قصد تعویض شیشه ها را ندارید می توانید از روشی که در ادامه بیان می شود، استفاده کنید.

شیشه دوجداره را از چارچوب خارج کنید و از یک متخصص برای سوراخ کردن شیشه استفاده کنید. با اسپری کردن محلول مه خشک کن درون جداره، بخار ایجاد شده خشک می شود. بعد از پاک شدن بخار، سوراخ ها را با استفاده از چسب بپوشانید.

 

نوشته های دیگر

انواع و مدل‌های پنجره یوپی‌وی‌سی (uPVC)
پنجره کمانی و خمیده یو پی وی سی چیست
مزیت درب و پنجره های UPVC
تنوع رنگ پروفیل های یوپی‌وی‌سی
پنجره عایق چیست و چه کاربردی دارد ؟!
چرا پروفیل یو پی وی سی درب و پنجره زرد می شود
ارتباط با ما

  • 02634252289
  • کرج، گوهردشت، فلکه اول، برج نیکامال، ورودی اداری طبقه 7 واحدهای 3 و 4
برچسب ها