هوشمندانه فکر کنید و درست زندگی کنید

زاماک و کاربرد آن در درب و پنجره ی upvc
زاماک و کاربرد آن در درب و پنجره ی upvc

زاماک اصطلاحی است که در صنعت درب و پنجره ی یو پی وی سی به کار می رود. زاماک کوچکترین جزء درب و پنجره ی دو جداره است که نقش مهمی دارد. برخی به اشتباه گمان می کنند زاماک نام کارخانه یا برند است ولی این تصور درست نیست، در حقیقت زاماک یک نوع آلیاژ است. در این مقاله با آلیاژ زاماک و کاربرد آن در صنعت درب و پنجره ی upvc آشنا خواهید شد.

بیشتر بخوانید:”مزایای درب و پنجره ی upvc

آلیاژ زاماک از عناصری همچون روی، آلومینیوم، مس، منیزیم و به مقدار کمی از آهن، قلع، نیکل، کادمیوم و منگنز تشکیل شده است. پایه و اساس زاماک، روی است. در واقع زاماک معروفترین آلیاژ فلز روی است و در سه گروه زاماک ۲، زاماک ۳، زاماک ۵ دسته بندی شده است. آلومینیوم در هر سه گروه زاماک در حدود 3.5 تا 4.5 درصد آن را تشکیل می دهد. از ویژگی های این آلیاژ دقت ابعادی آن می باشد و برای جلوگیری از خوردگی در بسیاری از صنایع از جمله خودروسازی، مکانیکی و الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته ای که باید به آن توجه شود این است که هر چه میزان روی در آلیاژ زاماک بیشتر باشد، مقاومت آن نیز بالاتر می رود. برای افزایش استحکام کششی و مقاومت در برابر ضربه از آلومینیوم در این آلیاژ  استفاده شده است.

کاربرد زاماک در درب و پنجره ی upvc

زاماک یکی از یراق آلات درب و پنجره ی upvc است که برای قفل شدن و چسبیدن کامل لنگه به فریم استفاده می شود. همانطور که در مقالات قبلی اشاره کردیم اسپانیولت یکی از مهم ترین یراق آلات درب و پنجره ی upvc می باشد و لنگه ی درب یا پنجره را به چارچوب قفل می کند، این قطعه با درگیر شدن در زاماک باعث می شود لنگه به چارچوب محکم قفل شود. زاماک در نگاه اول قطعه ای کوچک است اما یکی از مهم ترین یراق آلات پنجره ی دوجداره UPVC به حساب می آید.

زاماک

برای رگلاژ پنجره های دوجداره ی upvc نیز باید زاماک درست تنظیم شود تا پنجره کاملا رگلاژ شود. همچنین زاماک قابل تعمیر و تعویض است.

زاماک سختی نزدیک به فولاد دارد و نسبت به اکسیداسیون نیز مقاومت بالایی دارد، به همین دلیل در قطعاتی که تحت فشار قرار می گیرند مانند دستگیره ‏ها و یراق ‏آلات، عملکرد خوبی دارد. این آلیاژ به دلیل ماندگاری و مقاومت بالا تا حدود 30 سال طول عمر دارد.

در صورت آسیب به زاماک باید از متخصصین بری تعویض آن کمک بگیرید.

همانطور که گفته شد این قطعه در درب و پنجره ی دو جداره، تحت فشار زیادی قرار می گیرد، به همین دلیل نوع آلیاژ آن، در عایق بندی و کیفیت پنجره های دوجداره ی upvc تاثیر زیادی دارد.

نوشته های دیگر

انواع و مدل‌های پنجره یوپی‌وی‌سی (uPVC)
پنجره کمانی و خمیده یو پی وی سی چیست
مزیت درب و پنجره های UPVC
تنوع رنگ پروفیل های یوپی‌وی‌سی
پنجره عایق چیست و چه کاربردی دارد ؟!
چرا پروفیل یو پی وی سی درب و پنجره زرد می شود
ارتباط با ما

  • 02634252289
  • کرج، گوهردشت، فلکه اول، برج نیکامال، ورودی اداری طبقه 7 واحدهای 3 و 4
برچسب ها