رگلاژ درب و پنجره ی دوجداره

پنجره ی دوجداره باید به راحتی باز و بسته شود و در زمان بسته بودن پنجره عایق بندی کامل باشد. اگر پنجره زمان باز و بسته شدن گیر داشته باشد باید رگلاژ شود. رگلاژ پنجره ی دو جداره نقش زیادی در عایق بندی صوتی، حرارتی و گرد و غبار دارد.

رگلاژ نشدن پنجره دو جداره ی upvc موجب:

ورود سرما یا گرما به داخل خانه
نفوذ آب به داخل خانه در زمان بارندگی
شل شدن لاستیک‌های اطراف پنجره دو جداره
سفت بودن دستگیره پنجره

مطالعه ی بیشتر: ویژگی های درب و پنجره ی upvc و کاربرد آن

رگلاژ پنجره ی دوجداره ی upvc

پنجره ها از سه قسمت لنگه بازشو، شیشه و یراق، قابلیت رگلاژ دارند.

رگلاژ لنگه بازشو

خارج کردن کاور لولای پنجره

ابتدا پنجره را باز کرده و با استفاده از پیچ گوشتی، کاور آن را آزاد می کنیم.

رگلاژ در جهت افقی

برای رگلاژ پنجره دو جداره upvc باید آن را در جهات افقی و عمودی در حد استاندارد تنظیم شود. برای رگلاژ افقی با استفاده از آلن ۵ میلیمتری ، باید پیچ رگلاژ افقی را به وسیله آلن ۵ میلی‌متری به چپ و راست بچرخانید و این کار را تا زمانی ادامه دهید که پنجره در جهت افقی تنظیم شود و رگلاژ صحیح ایجاد شود و عدم انطباق رفع شود.

رگلاژ افقی پنجره

رگلاژ در جهت عمودی

جهت رگلاژ عمودی، باید از آلن ۴ میلی متری و پیچ بالای لولای ۳D استفاده کنیم، در اینصورت با استفاده از آچار آلن، پیچ را برگردانید، با چرخاندن پیچ در جهت ساعتگرد، پنجره به سمت بالا و در صورت چرخاندن آن در جهت پادساعتگرد، پنجره به سمت پایین حرکت خواهد کرد.

رگلاژ عمودی پنجره

توجه شود که رگلاژ در دو جهت افقی و عمودی را باید به صورت موازی انجام دهیم تا به عدم انطباق کاملا رفع شود رگلاژ درست انجام شود.

رگلاژ یراق

روغن کاری یراق پنجره ی دوجداره موجب افزایش طول عمر و  عملکرد خوب پنجره خواهد شد. تمامی اجزای پنجره باید گیریس کاری و روغنکاری شود تا از خوردگی و فرسودگی زودرس آن جلوگیری شود. این عمل باید یک بار در سال صورت گیرد.

رگلاژ شیشه

یکی از مهمترین قسمت های پنجره دوجداره، شیشه است و رگلاژ آن نیز اهمیت دارد. تعمیرکار پنجره دوجداره با استفاده از زیر شیشه های مخصوص موجب می شود وزن شیشه دوجداره در تمامی نقاط پنجره دوجداره پخش شود و شیشه در جای درست خود قرار گیرد، در اینصورت پنجره یو پی وی سی و آلومینیوم به خوبی باز و بسته شده و در جای خود محکم می شود.