هوشمندانه فکر کنید و درست زندگی کنید

اسپانیولت در درب و پنجره ی upvc و انواع آن
اسپانیولت در درب و پنجره ی upvc و انواع آن

امروزه یکی از اولین گزینه ها برای جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان ها، پنجره های دوجداره می باشند. مهم ترین نوع از یراق آلات درب و پنجره ی upvc اسپانیولت یا قفل درب است. کیفیت اسپانیولت پنجره یو پی وی سی به نوع آلیاژ استفاده شده در آن بستگی دارد. همچنین اسپانیولت بخشی است که در صورت هر خرابی بررسی می شود. زیرا کل کارایی یراق آلات به اسپانیولت وابسته است.

اسپانیولت یراقی است که چند زبانه کوچک در امتداد طولی پروفیل، لنگه را به چهارچوب قفل می کند و در هنگام بسته بودن عایق بیشتری دارد.

این سیستم قفل که از بالا تا پایین لنگه را در برگرفته است، در هنگام بازشدن درب قابل مشاهده است که قفل، دستگیره، زاماک و تمام بخش هایی که در باز و بسته کردن پنجره دخالت دارند را شامل می شوند و در اصطلاح فنی به کل مجموعه ی آن اسپانیولت می گویند.

انواع اسپانیولت

اسپانیولت‌های درب موجود در بازار به دو صورت آلمانی و ترک است که نوع آلمانی امنیت بیشتری دارد. اسپانیولت‌های آلمانی به دلیل دو زبانه بودن و غلطک‌های قارچی، ضریب امنیتی بالایی دارند و باعث ضد سرقت شدن سیستم آن می شود.

در حالت کلی دو مدل اسپانیولت وجود دارد که به عنوان اسپانیولت تک حالته و دو حالته در شرکت های سازنده ی پنجره های یو پی وی سی عرضه می شود.

دلایل خرابی اسپانیولت

جنس و نحوه ی استفاده از اسپانیولت در خرابی آن دخیل است و عواملی همچون عدم رگلاژ پنجره می تواند موجب بروز شکستگی در اسپانیولیت شود.

نصب و مونتاژ نادرست درب و پنجره ی دوجداره می تواند کل سیستم اسپانیولت را از خراب کند.

استفاده از آلیاژ نامناسب در اسپانیولت موجب می شود  فشار بر روی دستگیره‌ها افزایش یابد و درب به علت عدم حرکت فنر، از کار می افتد.

تشخیص خرابی اسپانیولت

جهت تشخیص خرابی ابتدا دستگیره را به سمت بالا بچرخانید. در صورت سالم بودن اسپانیولیت، بین لنگه و فریم هیچ درزی باقی نمی ماند و در هنگام باز و بسته کردن درب و پنجره هیچ گونه گیری وجود ندارد و اسپانیولیت سالم است، در غیر اینصورت باید برای تعمیر و یا تعویض آن از متخصصان از متخصصان کمک بگیرید.

در حالت کلی سلامت اسپانیولت به سیستم قفل و دستگیره بستگی دارد، به همین دلیل سعی کنید از چرخاندن بیش از حد قفل در هنگام بازو بسته کردن اجتناب کنید زیرا اسپانیولت و کل درب و پنجره دچار مشکل می شود.

نگهداری از اسپانیولیت

برای نگهداری و افزایش عمر اسپانیولت سعی کنید از هر گونه فشار بر روی آن و خشونت در هنگام باز و بسته کردن درب و پنجره خودداری کنید و در صورت عدم رگلاژ درب و پنجره، نسبت به تعمیر آن سریعا اقدام کنید تا از خرابی های بیشتر جلوگیری کنید.

همانطور که قبلا نیز به آن اشاره کردیم جنس سیستم قفل و دستگیره اهمیت زیادی دارد و اگر با کیفیت باشد شما دچار مشکل نمی شوید.

 

نوشته های دیگر

انواع و مدل‌های پنجره یوپی‌وی‌سی (uPVC)
پنجره کمانی و خمیده یو پی وی سی چیست
مزیت درب و پنجره های UPVC
تنوع رنگ پروفیل های یوپی‌وی‌سی
پنجره عایق چیست و چه کاربردی دارد ؟!
چرا پروفیل یو پی وی سی درب و پنجره زرد می شود
ارتباط با ما

  • 02634252289
  • کرج، گوهردشت، فلکه اول، برج نیکامال، ورودی اداری طبقه 7 واحدهای 3 و 4
برچسب ها