عایق کاری پنجره

تنظیم دمای محیط داخل خانه و جلوگیری از ورود آلودگی های صوتی از خارج خانه، بسیار مهم است. در فصول مختلف سال باید به دنبال پیدا کردن راهی برای حل این مشکل باشیم تا از ورود صدا، سرما در زمستان و گرما در تابستان جلوگیری کنیم. درب ها در هنگام باز و بسته شدن سرما و گرمای زیادی را وارد خانه می کنند و باعث هدر رفتن انرژی می شوند. می توان با عایق کردن درز های درب و پنجره از ورود سرما و گرما جلوگیری کرده و در میزان مصرف انرژی نیز صرفه جویی کرد.

درزگیری درب و پنجره، بهترین راه‌ حل برای عایق‌بندی ساختمان است. در این مقاله قصد داریم، به بررسی نقش درب و پنجره‌های دوجداره در عایق‌بندی منازل بپردازیم.

عایق کاری پنجره با استفاده از درزگیرها

افراد بسیاری بر این باورند که پنجره های دو جداره با پنجره های معمولی فرقی ندارند، اما آن ها در عایق بندی حرارتی و صوتی، نقش بسزایی دارند.

درب و پنجره های قدیمی نسبت به مدل های جدید اتلاف انرژی بیشتری دارند. استفاده از درزگیر های فومی برای این مدل درب و پنجره ها مناسب است. این درزگیرها می توانند به خوبی بر روی سطح مورد نظر چسبیده و از اتلاف انرژی جلوگیری نمایند.

عایق کاری پنجره با درزگیرها

قرار دادن اشیاء در پشت پنجره ها و یا پرده ها

قرار دادن اشیاء مختلف در پشت پنجره ها می تواند از ورود سرما به درون خانه و هدر رفت انرژی جلوگیری کند. شما می توانید این اشیاء به صورت دکوراتیو به استفاده کنید. از روش های دیگری که برای عایق کردن پنجره ها مورد استفاده قرار می گیرد، پرده است. در این روش می توان با نصب یک پرده حریر و زیر پرده، از اتلاف انرژی جلوگیری کرد. از طرفی پرده‌ها هم می‌توانند مانعی برای عبور صدا و عایق‌بندی صوتی باشند. پارچه‌هایی همچون مخمل و پشم، می‌توانند عایق‌بندی مناسبی داشته باشند.

استفاده از پلاستیک

راه حل دیگری که برای جلوگیری از اتلاف انرژی، استفاده از پلاستیک می باشد. در این روش پلاستیک را با نوار چسب به اطراف پنجره می چسبانیم. جهت چفت شدن کامل پلاستیک، آن را با استفاده از سشوار گرم کنید تا نرم شود و به خوبی به سطح پنجره بچسبد. این عمل از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشد.

استفاده از چسب‌های عایق‌بندی

از چسب سیلیکونی برای آب‌بندی و درزگیری درب و پنجره‌های دوجداره و آلومینیومی استفاده می کنند. این چسب ها دارای قابلیت درزگیری و ضد آب هستند. چسب‌های سیلیکونی پس از خشک شدن، نسبت به  اشعه یو وی مقاومت دارند و تغییر رنگ نمی دهند.

عایق بندی پنجره ها با چسب سیلیکونی

برای عایق بندی صوتی ساختمان روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه آن ها را ذکر خواهیم کرد.

عایق بندی صوتی دیوارها

برای عایق بندی صوتی دیوارها از بلوک های آکوستیک استفاده می کنیم، این بلوک ها از ورود و خروج صدا با افزایش ضخامت دیوارها، تا حد زیادی جلوگیری می کند.

عایق بندی صوتی با پرده ها

همانطور که قبلا ذکر شد پرده هایی با جنس سنگین مثل مخمل و پشم می توانند یک عایق بندی صوتی مناسب باشند.

استفاده از درب و پنجره ی دو جداره

درب و پنجره‌های قدیمی، عایق‌بندی مناسبی ندارند و سرو صدای زیادی را به داخل منزل منتقل می‌کنند. استفاده از درزگیرها می تواند تا حدی پنجره های قدیمی را عایق کند ولی بهتر است پنجره‌های قدیمی ساختمان را با پنجره‌های دوجداره تعویض کنید. در صورتیکه کیفیت درب و پنجره‌های دوجداره خوب باشد، تا 70 درصد از ورود صدا به داخل خانه جلوگیری می کند.

عایق بندی کف خانه

عایق بندی کف خانه با مصالح جاذب همچون پد جاذب، کفپوش، فرش و موکت امکان پذیر است. این موارد دارای جذب صوتی بالایی هستند و میزان جذب صوتی آن ها نیز وابسته به جنس آن ها می باشد، موکت های برجسته عملکرد بهتری از موکت های معمولی در جذب صدا دارند.